Nadmierne wypadanie włosów
Wypadające włosy u kobiet, łysienie u mężczyzn, łysienie na czubku głowy
Twój problem
Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak czasem nasila się i staje się patologiczne. Choć ta przypadłość kojarzy się głównie z mężczyznami, niestety coraz częściej dotyka również Kobiet.
Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Są nimi choroby autoimmunologiczne, przewlekłe urazy i stres, a także przyjmowanie leków i terapie medyczne (np. chemioterapia). Najczęściej jednak łysienie ma podłoże hormonalne, a konkretnie androgenowe. To grupa typowo męskich hormonów, ale występujących również u kobiet. Paradoksalnie androgeny w niektórych miejscach na ciele, jak np. twarz, nasilają owłosienie, ale na głowie powodują jego ubytek. W cebulkach znajdują się receptory wyłapujące ten typ hormonów. Jeśli jest ich nadmiar, mieszki włosowe stają się słabsze, a włosy cieńsze. Proces ich wymiany jest wolniejszy, zaczynamy więc łysieć.
Poznaj szczegóły leczenia
W Intima Clinic dbamy o to, aby nasze Pacjentki mogły znaleźć pomoc we wszelkich obszarach związanych nie tylko ze zdrowiem intymnym, ale również wywołanych przez nieprawidłowe stany endokrynologiczne.
Kobiety cierpiące na łysienie mogą skorzystać z pomocy naszych endokrynologów, którzy w pierwszym kroku kierują je na odpowiednie badania poziomu hormonów.
Po postawieniu diagnozy i ustaleniu przyczyn łysienia, wdrażamy odpowiednie leczenie polegające przede wszystkim na wyeliminowaniu głównych powodów wypadania włosów. Pacjentka jest więc pod opieką endokrynologa.
Dodatkowo wspomagamy wzmocnienie cebulek włosowych i przyśpieszamy porost włosów za pomocą odpowiednich zabiegów. Najlepszą obecnie dostępną metodą jest ostrzykiwanie skóry głowy za pomocą fibryny bogatopłytkowej. To naturalny preparat, pozyskiwany z własnej krwi Pacjentki. Dzięki specjalistycznemu odwirowaniu uzyskujemy fibrynę bogatopłytkową zawierającą najcenniejsze czynniki wzrostu i komórki macierzyste. Podane w skórę głowy bardzo silnie pobudzają aktywność cebulek włosowych, stymulują mieszki włosowe do pracy i regeneracji. Dodatkowo już samo nakłuwanie skóry głowy ma działanie regeneracyjne, bo poprawia ukrwienie tkanek. W efekcie cebulka ożywa i zaczyna szybciej produkować mocny włos.
Zabieg fibryną bogatopłytkową składa się z trzech etapów. Najpierw pobierana jest krew pacjentki, średnia ilość pobranej krwi to 8-16 ml (1-2 probówki). Następnie w procesie odpowiedniego i kluczowego odwirowywania krwi (innego niż w przypadku pozyskiwania osocza bogatopłytkowego) za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu wirówek, pozyskujemy fibrynę bogatopłytkową oraz odseparowujemy ją w odpowiednich probówkach. W ostatnim kroku preparat zostaje podany centymetr po centymetrze poprzez ostrzykiwanie skóry głowy. Zabieg trawa ok. godziny i jest nieco nieprzyjemny.
- słabe, wypadające włosy;
- łysienie .
- choroby krwi;
- choroba nowotworowa;
- ciąża i laktacja;
- przewlekłe choroby wątroby;
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Przed zabiegiem wskazane jest przyjęcie dużej ilości płynów, min. 1,5 litra, a także mocne nawodnienie organizmu w dniach poprzedzających. Nie należy stosować Aspiryny lub niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) co najmniej przez okres 7 dni przed zabiegiem.
Po zabiegu pacjentka może od razu wrócić do swoich codziennych aktywności. Zalecane jest niestosowanie NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych) i Aspiryny przez okres 30 dni.
Efekty leczenia uzależnione są m.in. od stopnia nasilenia łysienia. Proces porostu nowych włosów trwa kilka tygodni. Pierwsze efekty są widoczne po ok. 4 tygodniach od zabiegu. Efekty są najlepsze wtedy, gdy usunie się przyczynę wypadania włosów. Terapia skojarzona jest więc niezbędna.