Intima Clinic to wyspecjalizowany ośrodek zajmujący się zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej. Nasz dr n. med. Tomasz Basta pełni funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Naszą misją jest nie tylko wykonywanie zabiegów poprawiających komfort intymny kobiet, ale również szerzenie wiedzy na ten temat. Dlatego przygotowaliśmy dla Was dziś ABC pojęć związanych z tematyką ginekologii plastycznej i estetycznej.
A jak atrofia pochwy – to zanik błony śluzowej pochwy i sromu oraz znaczący spadek ich nawilżenia. Jest spowodowana zmniejszeniem ilości estrogenów, co następuje w okresie menopauzy. Pojawiają się wówczas problemy, takie jak pieczenie i swędzenie miejsc intymnych, a nawet pękanie śluzówki. Atrofia znacznie obniża jakość współżycia, powoduje ból podczas stosunku i ogólny dyskomfort. Taki stan narządów intymnych oznacza również większą podatność na urazy, a przez to wnikanie drobnoustrojów i częstsze infekcje.
B jak bogatopłytkowe osocze i fibryna – są to preparaty autologiczne, pozyskiwane z własnej krwi Pacjentki. Specjalne odwirowanie sprawia, że osocze bogatopłytkowe składa się głównie z trombocytów (płytek krwi) zanurzonych w niewielkiej ilości osocza. Taki preparat ma naturalne działanie dobroczynne i stosuje się go regeneracyjnie oraz w celu uwrażliwiania miejsc intymnych. Obecnie częściej stosujemy koncentrat osocza bogatopłytkowego z komórkami macierzystymi, który nazywa się fibryną bogatopłytkową.
C jak clitoroplastyka – to plastyka łechtaczki. Zabieg należy do metod ginekologii plastycznej i polega na odkryciu łechtaczki schowanej pod fałdami skóry. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą diatermii RF. Clitoroplastyka może służyć również ukryciu zbyt wyeksponowanej łechtaczki sprawiającej kobiecie ból i dyskomfort.
D jak diatermia RF – jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne urządzenie chirurgiczne służące nam do cięcia tkanek, m.in. podczas zabiegów ginekologii plastycznej. Jego zaletą jest niepozostawianie mikrozwęgleń na brzegach tkanki, dzięki czemu ryzyko powstawania blizn jest minimalne.
E estetyczna ginekologia – pozwala w skuteczny sposób poprawiać komfort intymny i funkcjonowanie seksualne Kobiety. Niweluje nie tylko defekty estetyczne miejsc intymnych, ale również dyskomfort związany z ich gorszym funkcjonowaniem i zmianą budowy np. po porodach lub w wyniku starzenia się organizmu. Zabiegi wykonywane w ramach estetycznej ginekologii są zwykle małoinwazyjne.
F jak fale ultradźwiękowe o dużym natężeniu (HIFU) – nowoczesna technologia wykorzystująca skoncentrowane ultradźwięki o wysokim natężeniu, które bardzo głęboko oddziałują termicznie na śluzówkę pochwy, mięśniówkę oraz powięzi. Zabieg powoduje silne efekty obkurczenia i ujędrnienia pochwy oraz leczy I i II stadium wysiłkowego nietrzymania moczu.
G jak G-shot – to zabieg poprawiający doznania seksualne. Polega na uwypuklaniu obszarów erogennych w pochwie i łechtaczce za pomocą kwasu hialuronowego. To prosta, kilkuminutowa procedura, której efektem jest wypełnienie tych miejsc i lepsza ich ekspozycja na stymulację. Zabieg daje dobre efekty u kobiet młodych, które nie rodziły siłami natury.
H jak Hoodoplastyka – jest to plastyka napletka łechtaczki. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki pokrywającej lub otaczającej łechtaczkę, w celu jej odsłonięcia. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
J jak jędrność pochwy i warg sromowych – wraz ze starzeniem się organizmu, a więc m. in. zanikiem kolagenu i elastyny, ale również obniżenia poziomu estrogenów i spadku nawilżenia, dochodzi do utraty jędrności pochwy i warg stromych. Zabiegiem, który doskonale je regeneruje i przywraca odpowiednie napięcie jest laseroterapia. Polega na frakcjonowaniu powierzchni śluzówki pochwy lub warg sromowych, a więc kontrolowanym odparowaniu tkanki w postaci mikrokanalików. Takie działanie pobudza fibroblasty do odnowy kolagenu i elastyny. W efekcie tkanka odbudowuje się, pogrubia i ujędrnia oraz poprawia się jej trofizm, czyli nawilżenie. Procedura jest mało bolesna i przeprowadzana w warunkach gabinetu zabiegowego.
K jak krocze – w ramach genologii plastycznej i estetycznej skupiamy się na korygowaniu dyskomfortu związanego z pęknięciami i nieprawidłowym wygojeniem się krocza po porodach siłami natury. Kiedy szycie krocza po porodzie rozejdzie się, lub kiedy efekt końcowy szycia jest nierówny, za ciasny lub za luźny, może wywoływać ból lub gorsze doznania seksualne. Może to również przyczyniać się do często nawracających infekcji.
L jak labioplastyka – czyli plastyka warg sromowych. To zabieg ginekologii plastycznej korygujący nieprawidłową anatomię warg sromowych. Może być wykonywana różnymi technikami. Podczas wizyty konsultacyjnej w naszej klinice, lekarz na podstawie badania i wywiadu kwalifikuje pacjentkę do zabiegu i wybiera najlepszą dla niej technikę.
Ł jak łechtaczka – (clitoris) jest częścią żeńskiego układu rozrodczego, najbardziej unerwionym narządem kobiecego ciała. Jej stymulacja dotykowa przyczynia się do powstania uczucia przyjemności i podniecenia seksualnego.
M jak małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej – w ramach ginekologii estetycznej wykorzystywane są małoinwazyjne procedury poprawiające komfort intymny kobiet. Zabiegi takie jak HIFU, laseroterapia, augmentacja warg sromowych czy łechtaczki, O-shot czy G-shot nie wygnają specjalnego przygotowania, ani dłuższej rekonwalescencji. Wykonywane są w warunkach gabinetowych, a pacjentka po ich wykonaniu może wrócić do domu.
N jak nietrzymanie moczu – Nietrzymanie moczu jest bardzo często występującym, głównie kobiecym schorzeniem. Ogólną definicją nietrzymania moczu jest stwierdzenie, że jest to epizod niekontrolowanej utraty moczu. Na podstawie tego, jakie są przyczyny schorzenia i objawy rozróżniamy różne rodzaje nietrzymania moczu. Panuje stereotyp, że nietrzymanie moczu to choroba starszych ludzi. Tymczasem problem ten dotyka nawet zdrowych, młodych kobiet! Szacuje się, że już ok. 30 procent z nich ok. 40 r.ż. cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu, głównie z powodu przebytych ciąż i porodów siłami natury. Bardzo ważna jest świadomość tego, że w przypadku wystąpienia nietrzymania moczu konieczne jest jego jak najszybsze zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej pacjent zostaje poddany terapii, tym łatwiej, często bezinwazyjnie możne pozbyć się tej dolegliwości. Natomiast pozostawienie schorzenia bez działania terapeutycznego skutkuje jego pogłębianiem się.
O jak O-shot – orgazm shot, czyli zastrzyk orgazmu. Zabieg polega na ostrzykiwaniu miejsc erogennych, a więc przedsionka pochwy i łechtaczki za pomocą fibryny bogatopłytkowej. Jest ona pozyskiwana w krwi Pacjentki. To naturalny preparat, który w pobudza mechanizmy odbudowy naczyń krwionośnych i nerwowych. Po kilku tygodniach miejsca intymne stają się bardziej wrażliwe na dotyk i stymulację seksualną. Wiele Kobiet dzięki niemu odzyskało możliwość przeżywania orgazmu.
P jak plastyka pochwy – czyli waginoplastyka. To zabieg chirurgiczny należący do ginekologii plastycznej. Stosowana jest wtedy, kiedy zabiegi nieinwazyjne, jak np. HIFU, działające na obkurczenie i ujędrnienie śluzówki pochwy, to za mało. Wskazaniem do wykonania plastyki pochwy są jej wszelkiego typu urazy i pęknięcia, występujące po porodach siłami natury, a także wypadkach i operacjach ginekologicznych.
R jak rewitalizacja pochwy – to procedura polegająca na odnowie śluzówki pochwy. Zabieg przeprowadza się poprzez frakcjonowanie jej za pomocą lasera, dzięki czemu stała się lepiej nawilżona i ujędrniona.
S jak srom – ogół zewnętrznych żeńskich narządów płciowych, które ochraniają narządy wewnętrzne. Składają się na ni8e m.in. wargi sromowe mniejsze i większe. Większe składają się głównie z tkanki tłuszczowej i działają niczym poduszka amortyzująca, chroniąc przed tarciem np. podczas współżycia. Te drugie natomiast są fałdem skóry i można je porównać do kurtyny blokującej dostęp bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji. To części ciała, która jest mocno unerwiona, dlatego posiada również funkcję czuciową i bierze udział w czerpaniu przyjemności seksualnej przez kobietę.
T jak terapia laserowa – współczesna, nowoczesna ginekologia bardzo szeroko wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak lasery. Dzięki odpowiednio zastosowanym urządzeniom tego typu możemy nieinwazyjnie leczyć różne schorzenia ginekologiczne. Terapię laserową wykorzystujemy również w ginekologii estetycznej, aby polepszać komfort intymny Pacjentek, poprzez obkurczanie pochwy, regenerację jej śluzówki oraz poprawę estetyki okolic intymnych.
U jak uroginekologia – dział ginekologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób kobiecego układu moczowego m. in. wysiłkowego nietrzymania moczu, parcia naglącego itp.
W jak wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest to jedna z odmian nietrzymania moczu polegająca na tym, że przy jakiejkolwiek formie wysiłku (choćby podczas kichania, kaszlu, napinania brzucha czy podskokach), kobieta popuszcza mocz. To problem zwieracza cewki moczowej (jego niedomykalności), jak i niestabilności samej cewki. W rezultacie dochodzi do przemieszczenia cewki lub pęcherza moczowego. WNM moczu bardzo często powoduje naciągnięcie struktur więzadeł i powięzi podczas porodu. Poza tym pojawia się wraz z wiekiem, na skutek starzenia się organizmu. Cierpią na nie również kobiety pracujące fizycznie i uprawiające sport wyczynowo (np. siłaczki). Powinno być diagnozowane i leczone jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych symptomów.
V jak Vulvodynia – jest to chroniczny ból, uczucie palenia lub kłucia odczuwanego w okolicach intymnych, nie spowodowane infekcjami, a najprawdopodobniej uszkodzeniami lub stanami zapalnymi nerwów. Jedną z odmian vulvodynii jest vestibulodynia, czyli zespół zapalenia przedsionka pochwy. Jej objawy, choć mogą bardzo przypominać pochwicę, nie powinny być z nią mylone.
Z jak zespół rozluźnienia pochwy – w skrócie VRS, to dolegliwość, która może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Na skutek zmian zachodzących w obrębie narządów rodnych, dochodzi do rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy i poluzowania mięśni pochwy. Pojawia się wtedy charakterystyczne uczucie „luzu”, szczególnie odczuwalne podczas współżycia (także przez partnera). Jednak VRS wpływa nie tylko na mniejsze doznania w trakcie zbliżeń, lecz także zwiększa ryzyko i częstotliwość występowania infekcji intymnych.
Ż – jak żylaki sromu – to problem nie tylko natury estetycznej, zaburzający wygląd miejsc intymnych, ale również powodujący ból oraz uczucia ciężkości, a także zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie miejsc nimi dotkniętych. Jeśli żylaki występują w obrębie warg sromowych, często dochodzi do ich zniekształcenia. Są one przeciwskazaniem do wykonywanie zabiegów plastyki krocza i sromu w momencie.
Brak komentarzy