Polipy macicy
Twój problem
Polipy to przerośnięta błona śluzowa. Zwykle są pojedyncze i niewielkie. To zmiany łagodne, o niskim ryzyku zezłośliwienia, jednak nie należy ich lekceważyć, ponieważ powodują nieprawidłowe krwawienia. Częstym sygnałem świadczącym o powstaniu polipów jest właśnie nietypowe plamienie po stosunku, krwawienia międzymiesiączkowe lub obfite krwawienie miesiączkowe. Bywa również, że polipy jamy macicy utrudniają zajście w ciążę lub przyczyniają się do poronień. Ból pojawia się dopiero, gdy zmiany osiągają większe rozmiary i jest odczuwalny podczas miesiączki.
Polipy powstają najczęściej w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej, wywołanych nadmierną ilością estrogenu, co powoduje przerost nabłonka szyjki lub przerost gruczołów endometrialnych. Wyróżniamy następujące polipy: polip na szyjce macicy, wewnątrz szyjkowy i jamy macicy. Polipy szyjkowe, jak sama nazwa wskazuje, rozwijają się na tarczy szyjki macicy i są widoczne we wzierniku oraz wewnątrz kanału szyjki macicy, które można wykryć podczas ginekologicznego badania USG. Natomiast polipy rozwijające się wewnątrz jamy macicy to najczęściej polipy endometrialne, wykrywalne tylko podczas badania USG przezpochwowego.
Poznaj szczegóły zabiegu
W Intima Clinic dobieramy metodę leczenia indywidualnie dla każdej Pacjentki, po wcześniejszym badaniu USG i wziernikowaniu pochwy.
Polipy na tarczy szyjki macicy można usunąć w trakcie rutynowej wizyty w znieczuleniu miejscowym, co trwa ok. 5 min. Jeżeli jest to polip kanału szyjki macicy, lekarz odcina go pętlą fal radiowych w znieczuleniu miejscowym. W przypadku polipów o niewielkiej średnicy wykonujemy aspiracyjne usunięcie polipa macicy podczas standardowego badania ginekologicznego i jest to procedura zupełnie bezbolesna.
Często udaje się pozbyć polipa jamy macicy kuracją hormonalną, która ma na celu jego złuszczenie wraz z endometrium podczas miesiączki. Jeśli jednak nie widać efektów, zalecamy leczenie zabiegowe. Nowoczesną i skuteczną metodą usuwania większych polipów jamy macicy, którą stosujemy, jest histeroskopia ambulatoryjna lub operacyjna.
Usunięcie polipa kanału szyjki macicy metodą fal radiowych polega na nałożeniu na polip pętli RF. W rezultacie patologicznie zmieniona część nabłonka jest wycinana i usuwana z kanału szyjki macicy. Po usunięciu, miejsce szypuły polipa koaguluje się za pomocą elektrody niskotemperaturowej RF. Zaletami tej metody jest dokładność oraz brak uszkodzeń sąsiednich tkanek, a także szybkie gojenie i brak ryzyka infekcji. Co najważniejsze, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zupełnie bezbolesny.
Aspiracyjne usunięcie polipa macicy wykonuje się z użyciem specjalnej endoretty (znanej również jako: endoretka/pipette/endosampler). Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej, jałowej plastikowej rurki do jamy macicy przez kanał szyjki macicy, a następnie zassaniu przerośniętej błony śluzowej macicy – polipa, poprzez wytworzenie podciśnienia. Zabieg ten wykonuje się szybko, a Pacjentka prawie nie odczuwa dyskomfortu i od razu może wrócić do codziennej aktywności.
Zabieg histeroskopii to technika endoskopowa. Wykonujemy ją histeroskopem Bettocchi w krótkotrwałym znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w asyście anestezjologa. Lekarz przy pomocy histeroskopu precyzyjnie lokalizuje najdrobniejsze zmiany patologiczne w jamie macicy, uwidaczniając je w powiększeniu na monitorze. W ten sposób określa ich charakter, wielkość, ilość, a następnie usuwa je. Po zakończeniu histeroskopii polip poddawany jest badaniu histopatologicznemu, które określa, czy zmiana ma charakter łagodny. Zabieg trwa ok. 30 min.
Wskazaniami do leczenia są:
- polipy szyjki macicy;
- polipy jamy macicy;
- przerost błony śluzowej macicy.
Przeciwwskazaniem do zabiegów są:
- infekcje intymne;
- miesiączka;
- ciąża i laktacja;
- zaburzenia krzepliwości krwi.
W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację, podczas której lekarz omówi wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu.
Pacjentki, które zostały skierowane na zabieg mało inwazyjny, muszą wykonać wymaz z pochwy lub szyjki macicy.
Przygotowanie do zabiegów w znieczuleniu ogólnym jest takie samo, jak w przypadku operacji. Lekarz prowadzący informuje o potrzebnych badaniach i zaleceniach oraz kieruje na szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), o ile Pacjentka nie zaszczepiła się wcześniej.
Po zakończeniu histeroskopii operacyjnej w znieczuleniu ogólnym wymagane jest, aby Pacjentka pozostała jeszcze przez 3 godziny pod obserwacją, natomiast po zabiegach małoinwazyjnych i histeroskopii ambulatoryjnej może od razu opuścić klinikę.
Na czas rekonwalescencji dostaje dokładną instrukcję postępowania oraz receptę na środki farmakologiczne, które poprawiają efekty gojenia, wyeliminują możliwe odczucia bólowe i pozwolą uniknąć powikłań.
W razie wątpliwości, w każdej chwili może skontaktować się telefonicznie z lekarzem, który w Intima Clinic przeprowadzał zabieg.
W kolejnych dniach może pojawić się niewielkie krwawienie lub skurcze, co jest zupełnie naturalne. Przez 2-7 dni od zabiegu nie należy współżyć, korzystać z wanny, basenu oraz sauny.
W okresie pooperacyjnym ważna jest szczególna higiena miejsc intymnych, które należy delikatnie podmywać pod bieżącą wodą szarym mydłem.
Po 7-14 dniach od zabiegu Pacjentka powinna pojawić się w Intima Clinic na wizycie kontrolnej.
Pełna aktywność seksualna możliwa jest po upływie 10-14 dni od zabiegu.
Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest ważne dla szybkiej rekonwalescencji i wpływa na efekt końcowy operacji. Pacjentki, które miały wcześniej obfite nieregularne krwawienia, pozbywają się tego dyskomfortu. Kobiety pragnące zajść w ciążę mogą rozpocząć staranie już w następnym cyklu po zabiegu.