Kwas hialuronowy
Twój problem
Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych preparatów w całej medycynie. Jest związkiem naturalnie występującym w każdym organizmie i odpowiadającym za uwodnienie oraz elastyczność tkanek. Niestety, wraz z wiekiem ubywa nam go. Można ten stan niwelować, stosując iniekcje sztucznie wytwarzanymi preparatami HA. Mogą one mieć rożną gęstość, a przez to wywoływać różne efekty – od nawilżenia tkanki, po jej wypełnienie, a przez to nadanie lepszej podpory i uwypuklenie. Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie również w ginekologii.
Poznaj szczegóły zabiegu
Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania cząsteczek wody. Dzięki temu wpływa na poprawę nawodnienia tkanek, co skutkuje wzrostem ich napięcia oraz elastyczności.
Stosowany w medycynie jest najczęściej wytwarzany przez bakterie w procesie biotechnologicznym, a następnie specjalnie oczyszczany. Bakterie są zmodyfikowane w ten sposób, że tworzą kwas hialuronowy biozgodny z ludzkim, jednak aby był on w pełni bezpieczny i nie wywoływał reakcji alergicznych, musi być dokładnie oczyszczony. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów tylko od certyfikowanych producentów. W Intima Clinic pracujemy wyłącznie na bazie kwasu hialuronowego najlepszej jakości.
Kolejnym etapem w produkcji kwasu hialuronowego jest jego sieciowanie. Dzięki temu nie jest on zbyt szybko metabolizowany przez organizm i może się utrzymać w skórze nawet do ok. roku. Stopień usieciowana może być różny. Im bardziej usieciowany HA, tym bardziej staje się gesty i zamiast nawadniać tkankę – wypełnia w niej ubytki.
Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w całej ginekologii.
Stasuje się go już w najprostszej postaci np. kremów oraz żeli do miejscowego nawilżania zewnętrznych narządów płciowych jak i kapsułek dopochwowych do poprawy trofizmu pochwy. Można również wykonywać w gabinecie ginekologicznym zabiegi iniekcji kwasem hialuronowym o małej gęstości.
Takie preparaty:
- pozwalają na utrzymanie elastycznego i nawilżonego nabłonka, nieprzepuszczalnego dla drobnoustrojów;
- wspomagają leczenie infekcji intymnych – HA drobnocząsteczkowy ma wpływ na lepsze gojenie się oraz regenerację uszkodzonych tkanek, a także ma właściwości przeciwzapalne;
- niwelują objawy suchości pochwy, świąd i pieczenie w okresie pomenopauzalym;
- pomagają uelastycznić śluzówkę pochwy w czasie ciąży i przygotować ją na moment porodu;
- pomagają zwalczyć objawy dyspareunii;
- wspomagają regenerację śluzówki w trakcie leczenia radiologicznego w przypadku raka endometrium oraz szyjki macicy;
Kwas hialuronowy stosowany jest w ginekologii również jako wypełniacz. Preparat ma wówczas większą gęstość i podawany jest bezpośrednio do tkanki w postaci iniekcji (za pomocą igły i strzykawki). Taki zabieg ma na celu odtworzenie ubytków i uwypuklenie niektórych obszarów miejsc intymnych.
W Intima Clinic zabiegi ginekologii estetycznej z jego wykorzystaniem, stosujemy przede wszystkim do następujących zabiegów:
- G-Shot – jest to ostrzykiwanie obszaru punktu G kwasem hialuronowym, co ma na celu jego uwypuklenie. Dzięki temu podczas współżycia jest on bardziej odkryty i wystawiony na stymulowanie oraz intensywne pobudzanie;
- augmentacja łechtaczki – w tym przypadku kwas hialuronowy wstrzykiwany jest pod łechtaczkę również w celu jej lepszej stymulacji podczas zbliżeń seksualnych, a przez to poprawę kobiecych doznań;
- augmentacja warg sromowych – to wypełnienie warg sromowych większych za pomocą preparatu o dużej gęstości. Zabieg ma na celu poprawę ich kształtu, wyrównanie asymetrii lub powiększenie i ujędrnienie zbyt małych lub zwiotczałych warg sromowych większych. Przez to poprawia się ich wygląd oraz komfort Pacjentki, która w ten sposób odzyskuje ochronę wejścia do pochwy;
- augmentacja warg sromowych mniejszych – wykonywana jest w przypadku ich niedorozwoju lub jako korekta po rozległych, nieprawidłowo przeprowadzonych labioplastykach.
Zabieg podawania kwasu hialuronowego przeprowadza się poprzez wstrzykiwanie preparatu podskórnie w odpowiednie miejsce za pomocą igły i strzykawki. Następnie lekarz rozmasowuje tkankę, dzięki czemu HA zostaje prawidłowo i równomiernie rozlokowany w tkankach.
Zabieg jest bezbolesny i trwa około 15 minut.
- miesiączka;
- ciąża;
- choroba nowotworowa;
- przewlekłe choroby wątroby;
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Przed zabiegiem wskazane jest przyjęcie dużej ilości płynów – min. 2 litrów. Nie należy stosować Aspiryny lub niesterydowych leków przeciwzapalnych.
Tuż po zabiegu Pacjentka powraca do normalnych czynności życiowych. Ważne, aby po augmentacji dbać o właściwe nawodnienie organizmu, w tym celu zaleca się picie około 2 – 2,5 litrów wody dziennie. Po zabiegu Pacjentka nie może współżyć przez 2 tygodnie, a także wykonywać ćwiczeń gimnastycznych, nosić obcisłej bielizny i ubrań w przypadku ostrzyknięcia warg sromowych większych.
Zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym dają natychmiastowe i czasowe efekty, które utrzymują się około 6-12 miesięcy. Po tym czasie procedurę należy powtórzyć.