Stulejka i krótkie wędzidełko
Usunięcie stulejki i korekta wędzidełka krótkiego napletka
Twój problem
Napletek, który jest fałdem skóry, ochraniającym czubek penisa, może mieć pewne wady, które utrudniają mężczyźnie codzienne funkcjonowanie, mogą sprawiać dyskomfort, a także wpływać na jakość jego życia seksualnego.
Takim defektem jest m.in. stulejka. Każdy mężczyzna powinien móc swobodnie odciągnąć napletek podczas codziennej higieny. Czasami jednak jego ujście jest zbyt wąskie, co uniemożliwia swobodne odsłonięcie żołędzi. Wówczas właśnie mówimy o stulejce. Może być ona wrodzona lub powstaje na skutek przebytych urazów, infekcji bądź niewłaściwej higieny. Należy ją leczyć, ponieważ może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, a nawet w wieloletniej perspektywie raka.
Innym problemem męskich miejsc intymnych jest za krótkie wędzidełko napletka. To pasmo tkanki łącznej, które umiejscowione jest od żołędzi do napletka. Ma za zadanie zabezpieczać go przed całkowitym odsłonięciem żołędzi w stanie wzwodu. Bywa jednak, że wędzidełko jest za krótkie, co powoduje uczucie ciągnięcia, duży dyskomfort, a nawet ból. Zbyt krótkie wędzidełko prącia może występować od urodzenia lub też może ulec skróceniu w wyniku urazów i stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia i zaburzają w ten sposób elastyczność struktury wędzidełka.
Poznaj szczegóły
Stulejka leczona jest różnymi metodami w zależności od wieku pacjenta i stopnia nasilenia problemu. U dzieci w wieku niemowlęcym przyklejenie napletka jest zupełnie naturalne i nie należy go na siłę odrywać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do urazu i bliznowacenia, co w przyszłości mogłoby zaważyć na pojawieniu się stulejki. O problemie można mówić dopiero u kilkuletnich chłopców. Wówczas metodą pierwszego wyboru jest stosowanie maści sterydowych, które mają za zadanie wpłynąć na uelastycznienie napletka. Taka metoda sprawdza się bardzo często u ok. 80 proc. małych pacjentów.
Jeśli to nie pomoże lub jeśli problem jest bardziej nasilony oraz dotyczy starszych osób, wówczas wskazane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.
W przypadku za krótkiego wędzidełka przeprowadzany jest zabieg frenuloplastyki.
W celu usunięcia stulejki najczęściej wykonuje się plastykę napletka. Podczas zabiegu lekarz w specjalny sposób prowadzi cięcie tak, aby poluzować pierścień napletka. Na życzenie pacjenta podczas zabiegu można przeprowadzić również bardziej inwazyjne całościowe obrzezanie, które polega na całkowitym odcięciu napletka. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.
Plastyka za krótkiego wędzidełka polega na nacięciu jego włókien oraz zszyciu ich w taki sposób, aby uległo ono wzmocnieniu oraz wydłużeniu. Lekarz wykorzystuje do tego wchłaniane szwy.
Wszystkie zabiegi są wykonywane w warunkach gabinetowych, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.
- ból podczas stosunków płciowych
- problemy z erekcją.
- nawracające infekcje intymne
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać depilację okolic intymnych.
Po zabiegu
Po zabiegu plastyki napletka pacjent przez ok. 1-2 dni odczuwa dyskomfort, który można wyeliminować przez przyjmowanie leków przeciwbólowych. W przypadku obrzezania, gdy żołądź jest całkowicie odsłonięta, pacjent może odczuwać ocieranie, które ustąpi po pewnym czasie. Aby je zminimalizować powierzchnię żołędzi powinno się delikatnie natłuszczać wskazanymi przez lekarza preparatami.
Po zabiegu plastyki wędzidełka wskazane jest delikatne codzienne odprowadzanie napletka.
Lekarz w razie potrzeby przepisuje również inne leki w tym antybiotyki, które należy przyjmować przez okres kilku dni.
Oczywiście po wszystkich zabiegach wskazana jest wyjątkowa dbałość o higienę i prowadzenie oszczędnego trybu życia w tym unikanie stosunków płciowych do momentu wygojenia tkanek.
Efekty zabiegów są w pełni trwałe i odczuwalne od razu po przeprowadzonej terapii.