Kobieca antykoncepcja
metody antykoncepcji dla Kobiet
Twój problem
Większość par staje przed wyborem najlepszej dla nich antykoncepcji. Istnieją bardzo liczne metody antykoncepcji dla Kobiet. Najczęściej jednak znamy tylko kilka podstawowych. Tymczasem warto, aby wybór środka antykoncepcyjnego był podjęty jak najbardziej świadomie. Wiele Kobiet nie wie, jaki mają wybór i kiedy dowiadują się o różnorodności, a także zaletach innych metod antykoncepcyjnych niż te najbardziej znane, zastanawiają się nad nimi i są skłonne je stosować.
Dlatego tak ważna jest rola lekarza, który powinien bardzo dokładnie informować i uświadamiać swoje Pacjentki. Nasi ginekolodzy przedstawią wszystkie możliwe metody nowoczesnej, kobiecej antykoncepcji i pomogą dobrać najbardziej właściwą dla każdej Pacjentki.
Poznaj szczegóły
Wybór najlepszej metody antykoncepcyjnej powinien być podyktowany indywidualnymi czynnikami, takimi jak np. wiek Kobiety, jej uwarunkowania zdrowotne, planowana w przyszłości prokreacja itp.
W Intima Clinic przed zaproponowaniem najwłaściwszego środka przeprowadzamy dokładny wywiad z Pacjentkami i omawiamy wszystkie dostępne środki antykoncepcyjne dla Kobiet, tłumaczymy ich zalety i wady, pokazujemy, na czym polega ich działanie.
Badania, które czasem zalecamy wykonać przed wdrożeniem metod hormonalnych, to układ krzepnięcia krwi i próby wątrobowe. Jednocześnie pamiętamy przy tym, że u młodych zdrowych kobiet nie są one wymagane. Niezbędny jest natomiast dokładny wywiad z Kobietą, na podstawie którego możemy stwierdzić, czy nie ma innych przeciwwskazań do hormonoterapii. Mogą być nimi różnego typu nowotwory hormonozależne, do których skłonność często bywa uwarunkowana genetycznie (może więc być dziedziczna), zaburzenia naczyniowe typu tętniaki czy żylaki, ale też wiele innych chorób.
Dopiero po takiej rozmowie i badaniu USG, Pacjentka warz z lekarzem może dokonać najlepszego wyboru. W Intima Clinic dbamy o to, aby metoda antykoncepcyjna była dobrana indywidulanie do każdej Kobiety. Na przykład nie zalecamy antykoncepcji hormonalnej dziewczynom przed 18 rokiem życia. Po 18 roku życia polecamy niskodawkową postać antykoncepcji hormonalnej, czyli specjalny typ tabletek lub krążki dopochwowe, ewentualnie implant podskórny lub hormonalną wkładkę domaciczną dla nieródek, pod warunkiem, że przez najbliższe 3-5 lat Pacjentka nie planuje ciąży. Pacjentce, która urodziła i nie ma już planów rozrodczych polecamy zastosowanie długotrwałej metody antykoncepcyjnej, czyli implantów podskórnych lub hormonalnej wkładki domacicznej. Kobiety, które mają ograniczenia zdrowotne względem antykoncepcji hormonalnej i nie planują w dłuższym czasie ciąży, ponieważ mogłaby ona niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, mogą zdecydować się na niehormonalną wkładkę domaciczną lub poprosić partnera o wykonanie wazektomii.
W kwestii wyboru hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych należy wiedzieć, że nie da się ich dobrać w sposób, który od razu będzie idealny dla danej Kobiety. Jako lekarze dobieramy je tak, aby oprócz działania antykoncepcyjnego miały też dla Pacjentki działanie terapeutyczne. Istnieje kilkanaście grup hormonów, które możemy dobierać na podstawie wywiadu z Kobietą. Jeśli więc ma ona np. problem z nadmiernym owłosieniem, dobieramy tabletki o działaniu antyandrogenowym, jeśli ma problem z libido, wówczas przepisujemy tabletki, które w najmniejszym stopniu je obniżają itd. Jednak to, czy tabletki będą odpowiadać pacjentce, okaże się tak naprawdę po pierwszych tygodniach przyjmowania. Jeśli źle się po nich czuje, należy zmienić je na inne.
Pod względem niezawodności najbardziej skuteczna jest domaciczna wkładka hormonalna. Jej skuteczność antykoncepcyjna sięga nawet stu procent. Zaraz obok niej plasuje się implant podskórny. Krążki dopochwowe i plastry hormonalne to bardzo skuteczne metody, pod warunkiem, że krążki są noszone wedle zaleceń, a plastry nie odklejają się. Tabletki hormonalne plasują się na kolejnym miejscu. Niestety, wystarczy zapomnieć o zażyciu tabletki, przyjmować je o nieregularnych porach lub mieć problemy z układem pokarmowym (biegunkę lub wymioty), aby metoda ta zawiodła. Czasami mniejsza skuteczność tabletek występuje również w połączeniu z innymi lekami, np. antybiotykami.
Skuteczność wkładek domacicznych niehormonalnych jest na podobnym poziomie jak tabletek. Mimo tego, że mechanizm działania zakłada wydalanie zapłodnionej komórki na zewnątrz, czasami zdarza się, że taka komórka się zagnieżdża.
Wkładka domaciczna hormonalna
ma długotrwałe działalnie (w Polsce dostępna jest wkładka Mirena – 5-letnia, Kyleena – 5-letnia dla nieródek, Levosert – 5-letnia, Jaydess – 3-letnia dla nieródek). Wkładka wyposażona jest w specjalny pojemniczek z hormonem, który stopniowo uwalnia się do wnętrza macicy, działając miejscowo na jej błonę śluzową. Bardzo mała ilość hormonu przenika do krążenia, dzięki czemu ten sposób antykoncepcji w niewielkim stopniu obciąża organizm kobiety. Jet to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji hormonalnej. W wyniku działania wkładki gęstnieje śluz w szyjce macicy, co czyni go nieprzenikliwym dla plemników. Zmniejsza się również liczba owulacji. Dużą zaletą tej metody jest wyłączenie miesiączek, co nie ma żadnych negatywnych skutków , a daje Pacjentce nieograniczony komfort.
Implant podskórny
wszczepiany jest przez lekarza w przedramię Pacjentki na okres 3 lat. W tym czasie stale uwalnia małe dawki hormonu, który przenika do krwioobiegu i zapobiega ciąży, ponieważ hamuje owulacje, zagęszcza śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę. To bardzo bezpieczny sposób antykoncepcji. Często przy tej metodzie dochodzi do zatrzymania krwawień miesiączkowych.
Krążek dopochwowy
jest to elastyczny pierścień o średnicy ok. 5 cm i przekroju 4 mm. Stosuje się jeden na miesiąc, kobieta samodzielnie umieszcza go wewnątrz pochwy. Jest niewyczuwalny i zupełnie niewidoczny. Można go wyjąć na dwie godziny w ciągu doby. Krążek zawiera hormon, który przenika przez śluzówkę pochwy do organizmu w małej dawce (mniejszej niż tabletki), ale stale (jest wchłaniany bez przerwy), dzięki czemu metoda jest miej inwazyjna dla organizmu kobiety. Działanie jest takie samo, jak w przypadku doustnych tabletek antykoncepcyjnych, i polega na zahamowaniu owulacji.
Plastry hormonalne
przyklejany jest jeden na tydzień, samodzielnie przez Pacjentkę, na ciało (w miejsca takie jak przedramię, bok brzucha czy nad pośladkami). Plaster zawiera hormon, który uwalnia się i przenika przez skórę do organizmu kobiety, w stałej, ale niskiej dawce. Działa na tej samej zasadzie co tabletki i krążki. Plastry są jednak mniej wygodne niż krążki dopochwowe, mogą się odklejać, odparzać skórę i z czasem mogą zacząć wyglądać mało estetycznie.
Wkładka domaciczna niehormonalna (miedziana), potocznie zwana spiralą
ma długotrwałe działalnie (można wybrać wkładkę na okres 3 lub 5 lat). Powoduje wydalenie komórki jajowej (również zapłodnionej) i nie dopuszcza do jej zagnieżdżenia się w macicy. Poza tym zmniejsza radykalnie ruchliwość plemników. W wyniku tego nie mają one szansy na dotarcie do jajowodu i zapłodnienie komórki jajowej. Jej zaletą jest to, że przy wysokiej skuteczności antykoncepcji nie zawiera hormonów, więc nie obciąża organizmu kobiety. W Polce prawnie dozwolona, ponieważ z medycznego punktu widzenia początek ciąży to dopiero moment zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.
Tabletki hormonalne
przyjmowane są codziennie doustnie, o tych samych porach dnia, w stosunkowo dużej dawce w porównaniu do innych metod antykoncepcji hormonalnej. Hormony w nich zawarte dostają się do układu pokarmowego, a z niego do krwioobiegu. Tabletki powodują zatrzymanie owulacji. Są najbardziej obciążającym organizm Kobiety sposobem antykoncepcji. Na rynku dostępne jest wiele pigułek o różnym składzie hormonalnym. Rodzaj tabletek powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb każdej Pacjentki. Odbywa się to na zasadzie obserwacji tego, jak Pacjentka czuje się przy danym typie tabletek. Jeśli jej nie służą, co może objawiać się tym, że miewa migreny lub np. wahania nastroju, wymienia się je na inne. Jest to bardzo indywidualne, każda Kobieta reaguje inaczej. Tabletki mają też swoje zalety: mogą na przykład pozytywnie wpływać na cerę, nadmierne owłosienie, obrzęki wynikające z zatrzymywania się wody w organizmie, regulować cykle miesiączkowe.
Antykoncepcja postkoitalna
nazywana awaryjną, antykoncepcją „po”. Stosowana jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku niezadziałania innej metody antykoncepcyjnej, czy też w przypadku przemocy seksualnej. Zastosowanie tej metody ma na celu jednorazową ochronę i nie można jej traktować jako normalnej, stosowanej w sposób ciągły antykoncepcji. Działa po zapłodnieniu, ale przed implantacją (zagnieżdżeniem jaja płodowego), którą uważa się za początek ciąży. Tabletka skutecznie zapobiega ciąży jeżeli zostanie przyjęta nie później niż 72 godziny od niezabezpieczonego stosunku. Przyjęcie leku powoduje opóźnienie jajeczkowania i sprawia również, że śluz dróg rodnych oraz wydzielina macicy stają się nieprzyjaznym środowiskiem dla plemników i blastocysty (co zapobiega zapłodnieniu lub zagnieżdżeniu się zarodka w ściance macicy). Tabletki te zawierają wysoką dawkę hormonów, które znacząco obciążają organizm kobiety, dlatego nie powinno się jej stosować często. Pigułka przepisywana jest na receptę.
- zapobieganie zajścia w ciążę;
- świadome planowanie rodziny.
- nowotwory hormonozależne;
- zaburzenia naczyniowe np. tętniaki czy żylaki;
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Badania, które zalecamy wykonać przed wdrożeniem metod hormonalnych to układ krzepnięcia krwi i próby wątrobowe.
Efektem dobrania właściwej, dopasowanej indywidualnie do każdej Pacjentki metody antykoncepcyjnej jest nie tylko najbardziej skuteczne kontrolowanie prokreacji i sterowanie płodnością, ale również dobre samopoczucie Kobiety i pewność, że metoda nie wywoła u niej skutków ubocznych. Warto być zawsze świadomym wszystkich cech danej antykoncepcji, które mogą wywoływać dodatkowe korzystne działanie w zakresie endokrynologicznym, onkoprotekcyjnym oraz w zakresie komfortu fizycznego i psychicznego.