Obkurczanie i ujędrnienie pochwy
laserowe obkurczanie pochwy
Twój problem
Wraz z wiekiem cały organizm starzeje się. Proces ten nie omija również narządów płciowych, w tym pochwy. U wielu naszych Pacjentek obserwujemy, jak w wyniku utarty kolagenu i elastyny ich błona śluzowa wiotczeje i staje się mało jędrna. Dodatkowo na stan kanału rodnego, duży wpływ mają przebyte porody siłami natury. Nietypowe ułożenie dziecka i duża waga urodzeniowa mogą spowodować, że pochwa po porodzie nadmierne poszerza się. Za jędrność tkanek odpowiadają również hormony. W okresie okołomenopauzalnym spada ilość estrogenów, co wpływa na obniżenie trofizmu śluzówki pochwy. Staje się ona cienka, delikatna i sucha, a przez to luźniejsza.
Wymienione czynniki powodują, że z czasem pochwa się rozciąga. Jeśli dodatkowo dochodzi do naciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy, taki stan może przerodzić się w zespół rozluźnienia pochwy (VRS). Jego objawom warto przeciwdziałać jak najwcześniej, ponieważ z czasem problem będzie się nasilał, na co staramy się uczulać wszystkie nasze Pacjentki. W zaawansowanym stadium zmianom fizycznym towarzyszą krępujące odgłosy (przypominające oddawanie gazów). Kobiety z VRS częściej narażone są na infekcje intymne, a w skrajnych przypadkach możliwe jest u nich wypadanie pochwy.
W konsekwencji wiele Pań odczuwa przede wszystkim pogorszenie lub zupełny zanik doznań seksualnych. Także ich partnerzy tracą satysfakcję. Taki stan w naturalny sposób wpływa na wzrost frustracji, a czasem również pogorszenie relacji w związku i obniżenie samooceny. Tymczasem można temu w łatwy sposób zaradzić.
Wykorzystywane metody leczenia
Luźna pochwa wymaga specjalistycznych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. W Intima Clinic Pacjentkom z tego typu problemem proponujemy laserowe obkurczanie pochwy. W naszym ośrodku wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze, specjalistyczne lasery ginekologiczne oraz HIFU. To, którą metodę zastosuje lekarz, zależy od indywidualnego stanu śluzówki pochwy danej Pacjentki.
Laserowe obkurczanie pochwy jest zabiegiem polegającym na naświetleniu, a przez to mocnym podgrzaniu śluzówki pochwy i otaczających ją tkanek łącznych. W efekcie następuje natychmiastowe skrócenie (nawet o 75 proc.) i pogrubienie włókien kolagenu oraz elastyny. W ten sposób pochwa obkurcza się już w trakcie zabiegu. Zabieg z użyciem HIFU uruchamia te same procesy regeneracji i obkurczania tkanek wokół pochwy, z tą różnicą, że działa na głębsze struktury.
Dodatkowo zabiegi tego typu uruchamiają też syntezę nowych włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystywane w tym celu lasery powodują frakcjonowanie powierzchni śluzówki pochwy, czyli jej kontrolowane odparowanie w postaci mikrokanalików. Mózg odbiera to jako sygnał o dużym urazie wymagającym odbudowania i wygojenia tkanki. To oczywiście nieprawda, ale tak „oszukana” percepcja mózgu sprawia, że organizm kumuluje siły regeneracyjne w miejscu mikrouszkodzeń. Dochodzi dzięki temu do odbudowy śluzówki, tkanki podśluzówkowej, wytworzenia napięcia i wzmocnienia powięzi oraz więzadeł. Wszystko to sprawia, że pochwa pogrubia się i staje jeszcze bardziej ciasna, a przy tym jędrna i elastyczna.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki, w którą wyposażony jest laser. Pozwala ona naświetlić śluzówkę na całej długości i obwodzie pochwy. Ponadto urządzenie pracuje w specjalnym trybie zmniejszającym odczuwanie bólu w trakcie zabiegu.
Zabieg laserowego obkurczania pochwy trwa ok. 20-30 minut. W większości przypadków procedura jest mało bolesna. Przeprowadzana jest w warunkach gabinetu zabiegowego. Jest to metoda mało inwazyjna. Pacjentka może powrócić do codziennej rutyny bezpośrednio po zabiegu. Mogą pojawić się u niej nieobfite upławy, które ustępują po ok. 3-4 dniach
Wskazania do zabiegu
- odczuwany dyskomfort wywołany zespołem rozluźnienia pochwy;
- brak satysfakcji seksualnej Kobiety i jej partnera, wyraźnie spowodowany poluźnieniem w pochwie.
Przeciwwskazania do zabiegu
- infekcje intymne;
- miesiączka;
- cukrzyca.
Zalecenia przed zabiegiem
W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację, w trakcie której lekarz omówi wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu. Przed ustaleniem terminu zabiegu, należy wyleczyć ewentualne infekcje oraz pamiętać, że miesiączka nie może wystąpić w ciągu 5 dni od zakończenia zabiegu.
Poza tym wymagany jest aktualny wymaz z pochwy z antybiogramem (badanie ważne przez miesiąc) oraz cytologia (ważna przez rok).
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu przez okres 7 dni nie należy współżyć, nie zaleca się też korzystania z basenów oraz zażywana kąpieli w wannie i jacuzzi.
Przez okres 30 dni należy stosować:
- globulki dopochwowe – z kwasem hialuronowym;
- kolagen apteczny;
- kolagen naturalny w diecie.
Przez okres 6 tygodni nie należy stosować NLPZ oraz leków przeciwhistaminowych (antyalergicznych).
Efekty
Zabiegi laserowego obkurczania pochwy przynoszą efekty w dwóch etapach. Dzięki skracaniu się włókien już po zabiegu wyraźnie odczuwalna jest poprawa, jednak na pełne efekty związane z procesem neokolagenezy trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni.
W ten sposób już po jednym zabiegu pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna. Terapia w istotny sposób wpływa na polepszenie komfortu życia codziennego i seksualnego Pacjentki.
Zmniejszenie średnicy i ujędrnienie pochwy to nie jedyne zalety laserowego obkurczania pochwy. Podczas procedury dochodzi również do obkurczenia więzadeł okołocewkowych i powięzi stabilizujących cewkę moczową. Tego typu zabiegi mogą więc być traktowane jako profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu i leczenie schorzenia w I stopniu nasilenia.
Poza tym frakcjonowanie śluzówki powoduje również jej odnowienie i stymuluje produkcję glikogenu odpowiadającego za nawilżenie pochwy. Dzięki temu dolegliwości związane z atrofią pochwy, a więc suchość, uczucie pieczenia i swędzenia, a także ból podczas stosunków oraz częste infekcje intymne spowodowane pękaniem tkanki mijają, a Kobieta czuje się znacznie bardziej komfortowo.