Nieinwazyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Twój problem
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest schorzeniem bardzo często występującym u Kobiet. Cierpi na nie ok. 30 procent żeńskiej populacji. Chociaż problem dotyczy wielu Pacjentek, to nadal niechętnie przyznają się do niego nawet lekarzowi. Niesłusznie, bo im wcześniej podejmiemy walkę z dolegliwością, tym łatwiej jest ją wyleczyć.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się mimowolnym popuszczaniem moczu podczas aktywności fizycznej. Przyczyną choroby jest nieprawidłowe działanie mechanizmu zastawkowego cewki moczowej, nadmierna ruchomość cewki moczowej lub osłabienie mięśnia zwieracza cewki oraz mięśni dna miednicy.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu może mieć kilka stopni rozwoju:
- I stopień – niewielkie gubienie moczu w trakcie dużego wysiłku fizycznego w pozycji stojącej;
- II stopień – gubienie moczu w czasie normalnej codziennej aktywności fizycznej, kaszlu, kichania, śmiechu czy zmiany pozycji ciała;
- III stopień – gubienie moczu w pozycji leżącej lub stojącej, nawet przy minimalnym wysiłku fizycznym.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu może rozwinąć się w wyniku porodu siłami natury, podczas którego struktury więzadeł i powięzi zostają mocno naciągnięte. Ponadto WNM pojawia się również u starszych Kobiet, na skutek starzenia się organizmu. Cierpią na nie także osoby pracujące fizycznie i uprawiające sport wyczynowo.
Leczenie nietrzymania moczu – wykorzystywane metody
Jak leczyć nietrzymanie moczu? W przypadku leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu najważniejsze jest, aby zostało ono zdiagnozowane jak najszybciej.
WNM I i II stopnia bardzo skutecznie leczymy, wykorzystując zabiegi małoinwazyjne np. najnowszą technologię ultradźwiękową, czyli HIFU lub laseroterapię urządzeniami CO2 typu Mona Lisa. Poza tym wykorzystujemy również naszą autorską metodę – przeszczep autologiczny.
Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu III stopnia należy zastosować zabieg chirurgiczny, polegający na założeniu taśmy TOT lub TVT, dlatego tak ważne jest, aby schorzenie wykryć wcześniej i nie narażać Pacjentki na tak duże obciążenia.
Wykorzystywane w nieinwazyjnym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu lasery ginekologiczne mocno podgrzewają wewnętrzne warstwy tkanki. Umiejętne wywołanie odpowiedniej temperatury powoduje najbardziej optymalne obkurczanie już istniejących włókien kolagenu i elastyny, a także uruchamia proces neokolagenezy (produkcję nowego kolagenu), który wbudowuje się w struktury powięziowe otaczające pochwę, cewkę moczową i okolice więzadeł. Takie działanie pozwala ustabilizować cewkę moczową pod odpowiednim kątem i wzmocnić jej strukturę.
HIFU jest technologią działającą głębiej niż lasery. Za pomocą urządzenia wysyłane są wiązki ultradźwięków do wnętrza tkanki, w której skupiają się w ognisku. Dochodzi tam do ich kumulacji i mikroeksplozji, które wywołują mikrouszkodzenia. Równomiernie rozprowadzana jest też energia cieplna, która powoduje obkurczenie włókien kolagenowych oraz uruchomienie procesu neokolagenezy. Późniejszy proces regeneracji wygląda już bardzo podobnie jak w przypadku lasera. Działanie HIFU ma tę zaletę, że pozwala dotrzeć bliżej cewki moczowej. Poza tym, w przeciwieństwie do laserów, technologia ta omija zewnętrzne warstwy śluzówki i nie powoduje jej uszkadzania.
Przeszczep autologiczny to nasza autorska terapia mająca na celu ustabilizowanie cewki moczowej oraz podparcie jej przez wysoko usieciowaną fibrynę bogatopłytkową z komórkami macierzystymi. Wykonujemy ją z użyciem preparatu uzyskanego z własnej krwi Pacjentki, która po pobraniu jest następnie odpowiednio preparowana poprzez odwirowanie i po przygotowaniu podawana w okolice cewki moczowej.
Przebieg zabiegu
Zabieg HIFU trwa ok. 20-40 minut. Polega na wprowadzeniu do pochwy końcówki urządzenia wyposażonej w odpowiedni kartridż, określający głębokość penetracji ultradźwięków. Następnie lekarz zaczyna emitować impulsy o wybranej mocy i naświetla nimi całą pochwę. Wykorzystuje również urządzenie do naświetlenia zewnętrznych części okolic cewki moczowej. W większości przypadków procedura jest mało bolesna. Zabieg nie uszkadza zewnętrzach części śluzówki pochwy, nie wymaga rekonwalescencji. Pacjentka może powrócić do codziennej rutyny bezpośrednio po zabiegu.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu polega natomiast na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki, w którą wyposażone jest urządzenie. Pozawala ona naświetlić struktury powięziowe. Dodatkowo urządzenie pracuje w specjalnym trybie, który zmniejsza odczuwanie bólu podczas zabiegu. Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu trwa ok. 20-40 minut. W większości przypadków procedura jest mało bolesna. Przeprowadzana jest w warunkach gabinetu zabiegowego. Jest to metoda mało inwazyjna. Pacjentka może powrócić do codziennej rutyny bezpośrednio po zabiegu. Mogą pojawić się u niej nieobfite upławy, które ustępują po ok. 3-4 dniach.
To, który zabieg powinnyśmy wykonać, może określić tylko lekarz. Czasami może się okazać, że laserowe leczenie nietrzymania moczu warto połączyć z HIFU, ponieważ oba zabiegi działają na różnych głębokościach.
Wskazania do leczenia
Wskazaniem do nieinwazyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest:
- niewielkie gubienie moczu w czasie dużego wysiłku fizycznego w pozycji stojącej;
- gubienie moczu w trakcie normalnej codziennej aktywności fizycznej, kaszlu, kichania, śmiechu czy zmiany pozycji ciała.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych i HIFU są:
- infekcje intymne;
- miesiączka;
- stany pooperacyjne okolicy pochwy i pęcherza moczowego.
Zalecenia przed zabiegiem
W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację, na której lekarz przeprowadza dokładny wywiad, badanie ginekologiczne oraz zleca i omawia wyniki badań. Następnie określa plan terapii, dobierany indywidualnie do każdej Pacjentki.
Przed ustaleniem terminu zabiegów należy wyleczyć ewentualne infekcje oraz pamiętać, że miesiączka nie może wystąpić w ciągu 3 dni od zakończenia zabiegu.
Poza tym wymagany jest aktualny wymaz z pochwy z antybiogramem oraz posiew moczu (badanie ważne 1 miesiąc).
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu przez okres 5 dni nie należy współżyć.
Nie należy stosować przez okres 6 tygodni NLPZ (Ketonal, Ibuprofen, Aspiryna) oraz leków przeciwhistaminowych (antyalergicznych).
Nie zaleca się też korzystania z basenów oraz zażywana kąpieli w wannie i jacuzzi.
Przez okres 30 dni należy stosować:
- globulki dopochwowe – z kwasem hialuronowym;
- kolagen apteczny;
- kolagen naturalny w diecie.
Zaleca się stosowanie leków zaordynowanych przez lekarza.
Efekty
W przypadku nieinwazyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu I i II stopnia u 70% Pacjentek wystarcza już jeden, odpowiednio wykonany zabieg. U 25% należy wykonać dwa zabiegi, natomiast 3 zabiegi są konieczne u mniej niż 5% przypadków.
Jeżeli zabieg nie zadziała lub mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu III stopnia, należy rozważyć zabieg chirurgiczny polegający na założenie taśmy TOT lub TVT.