Nazwy „rekonstrukcja” używamy zamiennie z plastyką. Rekonstrukcja jest sformułowaniem bardziej medycznym, a przez to trafniejszym w przypadku ginekologii odtwórczej.
Gdy pacjentka ma wady anatomiczne pochwy, czy warg sromowych mniejszych, lub gdy w wyniku porodów siłami natury ma uszkodzenia dróg rodnych nie do naprawy małoinwazyjnymi metodami, należy odbudować, czy też właśnie odtworzyć te miejsca za pomocą zabiegu chirurgicznego. Temu właśnie służy ginekologia rekonstrukcyjna, dawniej nazywaną ginekologią plastyczną. Co to oznacza, że chcemy odtworzyć miejsca intymne? To znaczy, że musimy nadać tym tkankom na nowo prawidłowy, medyczny, fizjologiczny kształt.
Co ważne zabiegi takie jak np. waginoplastyka, labioplastyka, czy perineoplastyka w ginekologii wykonywane są stricte z przyczyn funkcjonalnych, a nie estetycznych. O ile w chirurgii plastycznej robi się operacje tylko dla poprawy walorów urodowych (choć oczywiście wykonywane są również zabiegi rekonstruujące ciało dla poprawy komfortu pacjenta), to w ginekologii pomagamy w ten sposób głównie odzyskać pacjentkom prawidłowe funkcjonowanie miejsc intymnych. Jeśli kobieta nie skarży się na dyskomfort, ból, gorsze doznania i jeśli nie ma dużych anomalii i odstępstw od standardów w anatomii warg sromowych, krocza czy waginy, to nie ma podstaw do tego, aby taką pacjentkę kwalifikować do zabiegu.
Tak więc nazewnictwo „ginekologia rekonstrukcyjna”, zamiast „ginekologia plastyczna” jest dużo bardziej trafne ze względu na cel tych zabiegów, który jest dużo bardziej medyczny i funkcjonalny, niż estetyczny.
Najczęściej wykonywane są waginoplastyki, czyli plastyki pochwy, często od razu wraz z perineoplastyką, czyli plastyką krocza. Są to zabieg, na które zwykle decydują się i których potrzebują kobiety po porodach siłami natury – zwłaszcza dużych dzieci. Czasami dochodzi do pęknięcia krocza i poszerzenia przez nacięcie przedsionka pochwy. Także do rozszerzenia struktur pochwy, co później objawia się często gorszymi doznaniami, czy też taką nieprzyjemną sytuacją, jak oddawanie gazów przez pochwę, co nieraz jest słyszalne i krępujące dla kobiety. Mają one uszkodzone te struktury w taki sposób, że same już nie wrócą do wcześniejszego stanu. Jeśli stopień rozluźnienia pochwy jest bardzo zaawansowany, pozostaje wtedy wykonać zabieg operacyjny. Pęknięcia, nieprawidłowo wykonane szycia po porodzie, także muszą być naprawione tak, aby nie wywoływały bólu.
Inne równie częste zabiegi to labioplastyka, a właściwie labiominoroplastyka, a więc plastyka warg sromowych mniejszych. To procedura, która wykonywana jest z przyczyn wrodzonych. U niektórych kobiet bowiem wargi sromowe mniejsze mogą być przerośnięte, za długie, a przez to narażone na częste uszkodzenia, naderwania tej śluzówki, co prowadzi do stanów zapalnych, a przez to sprawia duży dyskomfort i bardzo utrudnia życie codzienne. Jazda na rowerze, siedzenie, zakładanie obcisłej odzieży jest niemożliwe. Tak naprawdę normalna nawet higiena, dbanie o czystość tych okolic jest utrudnione. W takim przypadku można bardzo dobrze, za pomocą odpowiednio dobranej indywidualnie do każdej pacjentki techniki cięcia (a tych jest kilka, a liczą ich kombinacje to nawet kilkanaście), odtworzyć prawidłowy ich kształt.
Choć należy od razu wyraźnie zaznaczyć, że nie ma jednego, idealnego wzorca wyglądu warg sromowych mniejszych. One po prostu mają być zbilansowane – ani za duże ani za małe, tak aby prawidłowo chroniły wejście do pochwy, ale też nie były narażone na otarcia i zaciąganie. Tak więc sugerujemy się tutaj głównie dobrym ich funkcjonowaniem, choć oczywiście przy okazji zapewniamy łady ich wygląd, ale to jest dodatek.
Zabiegi rekonstrukcyjne wykonywane są również w ramach uroginekologii. W tym przypadku dbamy o to, aby za pomocą odpowiednich procedur odtworzyć prawidłowe podtrzymanie cewki moczowej i pęcherza moczowego. Niestety dochodzi czasem do sytuacji, w których cewka moczowa jest zbyt ruchoma, przez co kobieta gubi mocz. To ma miejsce szczególnie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu lub obniżeniu przedniej ściany pochwy. Obniżenie przedniej ściany pochwy ma miejsce, gdy pacjentka ma obniżony pęcherz – jest to tzw. cystocele. Pęcherz naciska na pochwę od góry i powoduje wybrzuszenie śluzówki pochwy na zewnątrz, co jest widoczne i powoduje duży dyskomfort i szereg dolegliwości w tym nietrzymanie moczy. Wówczas zabiegi, jakie są wykonywane to plastyka przedniej ściany pochwy. Polega ona na odpreparowaniu śluzówki wzdłuż cewki moczowej w kierunku pęcherza moczowego, a następnie na ściągnięciu i zbliżeniu do siebie powięzi pochwowo-cewkowej. W jego trakcie również, jest usunięty nadmiar śluzówki pochwy, a następnie jest ona zszywana, odtwarzając prawidłową ciągłość przedniej ściany pochwy. Zabieg pozwala odzyskać nie tylko mniejszą średnicę pochwy, ale również podparcie dla cewki moczowej oraz pęcherza moczowego.
To tylko niektore przykłady zabiegów ginekologii rekonstrukcyjnej, które również wykonujemy w Intima Clinic z trybie chirurgii jednego dnia.
Brak komentarzy