Technologia radiofrekwencji mikroigłowej jest znana w medycynie estetycznej od lat. Niedawno szturmem weszła również do ginekologii. Służy do obkurczania pochwy, leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i wielu innych dysfunkcji. Przeczytaj dzisiejszy wpis!
Radiofrekwencja mikroigłowa
RF mikroigłowy jest znany nie od dziś. Urządzenie posiada specjalną głowicę zakończoną kilkudziesięcioma mikroigłami, po których w momencie wkłucia w tkankę przepływają fale radiowe o wybranej przez operatora temperaturze. Głębokością wkłucia samych igieł również możną sterować. Technologia była wykorzystywana już od wielu lat w medycynie estetycznej. Od niedawana urządzenie dostępne jest również w wersji ginekologicznej!
Jak działa to urządzenie? Już samo mikronakłuwanie stymuluje procesy regeneracyjne. Wbijanie się mikroigieł w tkankę powoduje mikrouraz, który zmusza organizm do uaktywnienia procesów naprawczych, Natomiast fale radiowe podgrzewają tkanki, co prowadzi do aktywacji neokolagenezy, czyli tworzenia nowych włókien kolagenowych przez fibroblasty. Oprócz tego odpowiednio dobrana temperatura powoduje obkurczenie istniejącego kolagenu. Takie skumulowanie działanie daje bardzo dobre efekty odnowy tkanki, jej obkurczenia, ujędrnienia i zagęszczenia.
Rf mikroigłowy w ginekologii estetycznej
Nie dziwi więc, ze urządzeniem przez ostatnie lata z powodzeniem wykorzystywano w medycynie anty-aging. Obecnie ginekologia regeneracyjna również po nie sięgnęła, ponieważ technologia ta daje wiele korzyści w leczeniu dysfunkcji miejsc intymnych. Sprawdza się w przypadku:
- leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
- mieszanego nietrzymania moczu z pęcherzem nadreaktywnym i WNM
- obkurczania pochwy u kobiet z VRS (zespołem rozluźnienia pochwy)
- leczenia suchości pochwy
- regeneruje tkankę i zmiesza dyskomfort u pacjentek z bliznami wewnątrz pochwy np. po nacięciu krocza
- wykorzystywana zewnętrznie ujędrnia wargi sromowe
- prowadzi do angiogenezy, czyli nowego unaczynienia okolic intymnych – przez co lepiej odczuwają bodźce, co podnosi jakość życia seksualnego
Choć na podobnej zasadzie działają również lasery, czy HIFU, które także pobudzają włókna kolagenu i elastyny do odbudowy, to radiofrekwencja mikroigłowa jest najsilniejsza. Lasery oddziałują najpłycej – docierają w głąb tkanki do 2 mm, gdzie powoduje mikrouszkodzenia. HIFU działa najgłębiej (nawet do 3-4,5 mm), ale za to mało precyzyjnie i trzeba uważać z ich mocą, bo nie można kontrolować do końca ich działania. Za to radiofrekwencja mikroigłowa jest najbardziej skuteczna, bo bardzo precyzyjna i najmocniejsza. Mimo, że działa płycej niż HIFU – jej mikroigły mogą docierać do 3 mm głębokości, ale za to można nimi bardzo precyzyjne nimi sterować a także temperaturą wysyłaną za ich pomocą wgłęb tkanki. Dzięki temu stymulowanie głębszych warstw może by bardzo mocne.
Zabieg radiofrekwncji mikroigłowej
Zabiegi rf mikroigłowym wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Okolice intymne pokrywa się kremem, ale czasami dodatkowo gdy jest taka potrzeba stosuje się znieczulenie nasiękowe w obszarze nerwu sromowego. Wówczas cała procedura jest dużo bardziej komfortowa dla pacjentki. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej trwa ok. 15 minut, więc dużo krócej niż zastosowanie lasera, czy HIFU. Wkłucia igieł są bardzo szybkie i precyzyjne, co jest dużą wygodą dla pacjentki. Po zabiegu odczuwalne jest niewielkie pieczenie, któremu towarzyszy też obrzęk, ale nie utrudnia to jednak normalnego funkcjonowania. Przez około dwa tygodnie należy wstrzymać się z kąpielami i unikać współżycia, aby dać czas tkance całkowicie się zagoić. Moc i ilość powtórzeń dostosowywana jest indywidualnie do przypadku.
Brak komentarzy