Podczas porodu może dojść do pęknięcia krocza. Gdy istniej ryzyko dużego uszkodzenia, nacina się je tak, aby zminimalizować ewentualne groźne powikłania. Aby Kobieta mogła cieszyć się na powrót normalnym funkcjonowaniem, można wykonać zabieg perineoplastyki, czyli plastykę krocza.
Ochrona krocza jest ważnym elementem postępowania podczas porodu siłami natury. Powstające urazy mogą mieć poważne następstwa. Pęknięcie krocza może mieć 4 różne stopnie. Położnikom znane są doskonale procedury jak prowadzić poród, tak aby nie doszło do pęknięcia. Mimo to, czasami zdarzają się powikłania i komplikacje przy porodzie. W takich sytuacjach profilaktycznie nacina się krocze, gdy istnieje ryzyko, że pęknięcie może być duże i niekontrolowane oraz może stwarzać groźne następstwa. Dzięki temu straty są zdecydowanie mniejsze.
Pęknięcie i nacięcie krocza są oczywiście zszywane od razu po porodzie. Rana wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Należy pamiętać o odkażaniu jej po każdym skorzystaniu z toalety, oraz o osuszaniu krocza i wietrzeniu go, tak aby nie doszło do rozwoju bakterii i aby rana miała warunki do właściwego gojenia się. Rekonwalescencję wspomaga również noszenie odpowiedniej, najlepiej bawełnianej bielizny.
Niestety, w trakcie procesu gojenie czasami zdarza się, że szycie może się rozejść lub po kilku tygodniach okazuje się, że efekt jest niesatysfakcjonujący. Wejście do pochwy może być za ciasne, nierówne i bolesne, lub może pojawić się tzw. „efekt ziejącej pochwy”, czyli sytuacja, gdy wejście do pochwy jest za luźne i nie pozwala czerpać satysfakcji seksualnej kobiecie i jej partnerowi. Jest to również niedobre dla zdrowia intymnego kobiety, ponieważ łatwiej jest wówczas wnikać drobnoustrojom do środka pochwy, co może skutkować częstymi stanami zapalnymi.
Plastyka krocza
W takich sytuacjach można wykonać perineoplastykę, czyli plastykę krocza. Jest to zabieg ginekologii plastycznej. Jest on mało inwazyjny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a po przeprowadzonej procedurze można od razu wrócić do domu.
Ginekolog plastyk podczas zabiegu pracuje nad odbudową prawidłowego wyglądu krocza oraz wejścia do pochwy. W naszej klinice wykorzystujemy do tego w zależności od potrzeb laser lub diatermię radiofalową (RF) oraz nici liftingujące z haczykami, oraz czasami cięcie chirurgiczne. W przypadku laseroterapii poddaje się okolice krocza naświetlaniu wiązką lasera. Pod wpływem zabiegu wytwarzają się nowe włókna kolagenowe oraz elastyna, a skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Jeśli wykorzystujemy nici z haczykami, wprowadzamy je w okolice przedsionka pochwy i zszywamy nimi przeciwległe brzegi nadmiernie rozciągniętą tkanki, w taki sposób, aby zmniejszyć wejście do pochwy. Czasem wskazany jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu nadmiaru tkanki i zszyciu krocza tak, żeby jak najlepiej odtworzyć prawidłową przestrzeń przedsionka pochwy oraz zbliżyć do siebie wargi sromowe.
Gdy krocze nieprawidłowo zrosło się po zszyciu i powstały uwierające i bolesne blizny, można usunąć je za pomocą cięcia chirurgicznego lub zniwelować za pomocą zabiegu laserowego CO2. Frakcjonowanie rozbija zbitą tkankę blizny, wyraźnie ją spłyca i zmiękcza. Tę metodę najlepiej zacząć stosować już wówczas, gdy blizna jeszcze jest świeża.
Wygląd krocza po porodzie i urazach może niepokoić. Ważne jednak, aby dać mu czas i warunki na dojście do siebie, a w razie konieczności można sięgnąć po pomoc specjalistów z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej.
Brak komentarzy