Dlaczego kobiety po menopauzie powinny chodzić do ginekologa?
Profilaktyka nadal ważna!
Pacjentki po menopauzie powinny odwiedzać swojego ginekologa, aby regularnie przeprowadzać profilaktyczne badanie ginekologiczne.
Wykonanie cytologii (najlepiej LBC) oraz pełnego badania ginekologicznego wraz z ultrasonografią przezpochwową jest nadal obowiązkowe. Takie badania pacjentka powinna wykonywać raz w roku, chyba że są wskazania do częstszych wizyt.
- Badanie ultrasonograficzne przespochwowe pozwoli ocenić macicę, jajniki, endometrium, czyli błonę śluzową macicy oraz szyjkę macicy. To pozwoli wykrywać na wczesnym etapie ewnwtualne patologiczne zmainy mogące się rozwijać np. w kierunku raka trzonu maciciy, który statystycznie częściej dotyka kobiet w starszym wieku.
- Pełne badanie ginekologiczne na fotelu ginekologicznym z oceną pochwy, szyjki, macicy oraz pobraniem cytologii wraz z oznaczeniem wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego (które jest dokładniejszym badaniem niż samo oznaczenie cytologii) to forma profilaktyki raka szyki macicy.
Również niezapominajmy o regularnym wykonywaniu USG piersi na zmianę z mammografią, które są badaniami profilaktycznymi raka piersi (mammografia powinna być wykonywana co dwa lata).
Hormonalna terapia zastępcza
Wskazaniami do wdrożenia hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okoresie menopazuzy to objawy u pacjentki takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i złe samopoczucie. Związane jest to ze spadkiem poziomu estrogenów, z którym mamy do czynienia po menopauzie, kiedy jajniki przestają pełnić swoją funkcję.
Jeżeli takie objawy się pojawiają i nie ma przeciwwskazań możemy włączyć leczenie hormonalne. Warunkiem jest prawidłowy wynik pełnego badania ginekologicznego, cytologii, ultrasonografii przezpochwowej oraz badania piersi.
Dyskomfort miejsc intymnych po menopauzie
Wraz ze starzeniem się organizmu kobieta może odczuwać dyskomfort miejsc intymnych związany ze starzeniem się organizmu i spadkiem estrogenów a także zmiany nawilżenia pochwy.
Pacjentki borykają się np. z atrofią i suchością pochwy. W tej sytuacji doraźnie, miejscowo można zastosować preparaty na bazie estrogenu dopochwowo w postaci kremu lub globulek lub na stałę wyleczyć problem za pomocą zabiegu laserowego. Laser frakcjonując śluzówkę pochwy, pogrubia ją i regeneruje. Tym samym odnawia ją i poprawia jej trofizm. To skuteczny zabieg ginekologii regeneracyjnej.
Niektóre pacjentki skarżą się również na nadmierną luźność w pochwie lub uczucie dyskomfortu, co może być związane z przebytymi porodami oraz zmiejszaniem się ilości kolagenu i elastyny z wiekiem. Skutecznym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie urządzeń wysokoenergetycznych typu HIFU, czy radiofrekwencja mikroigłowa, które pozwolą obkurczyć ściany pochwy.
Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami statyki narządu rodnego, można też rozważyć leczenie operacyjne (waginoplastykę).
Dobranie skutecznego leczenia jest kwestią indywidualną dla każdej pacjentki. Wymaga badania przez lekarza-ginekologa i zakwalifikowania do odpowiedniej procedury.
Pacjentki skarżą się również na nietrzymanie moczu. Jest to dolegliwość, która typowo pojawia się po okresie menopauzy lub ulega wtedy nasileniu, a może pojawiać się wcześniej (nawet w okolicach 30 roku życia). Ważne jest tutaj rozróżnienie, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Czy jest to:
- nietrzymanie moczu typu wysiłkowego – kiedy mocz ucika podczas kaszlu, wysiłku
- lub też naglące nietrzymanie moczu – kiedy kobieta ma bardzo dużą potrzebę nagłego oddania moczu
Oba typy schorzenia leczy się odmiennie. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu I i II stopnia jest leczeniem zabiegowym z wykorzystaniem urządzeeń rf mikroigłowego i HIFU czasami w połączeniu z ostrzykiwaniem tropokolagenem, które pozwala odpowiednio ustabilizować położenie cewki moczowej. Natomiast nietrzymanie moczu typu parć naglących to głównie leczenie farmakologiczne, wyrównujące pracę neurologiczną układu moczowego.
Brak komentarzy