Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Polipy macicy mogą powstawać u kobiet w każdym wieku, choć częściej pojawiają się u młodych osób w wieku rozrodczym. Przy odpowiedniej profilaktyce, właściwej diagnozie oraz leczeniu, możemy usunąć zmiany już we wczesnym stadium. Swoją wiedzą na temat polipów macicy dzieli się dr n. med. Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic.
Polipy macicy to nadmiar lub nieprawidłowy rozrost błony śluzowej jamy macicy. Mogą tworzyć się również w tarczy szyjki macicy i kanale macicy. Polipy mogą, ale nie muszą, utrudniać zajście w ciążę i jej utrzymanie.
Polipy powstają w wyniku niekontrolowanego rozrostu komórek, powodowanego przez nadmierną ilość estrogenu (zmiany hormonalne), co może prowadzić do powstawania zmian o charakterze nowotworowym. Właśnie dlatego należy zawsze usuwać polipy od razu po zdiagnozowaniu. Ze względu na swój charakter polipy same w sobie są zmianami nowotworowymi, z reguły o charakterze łagodnym.
Objawy polipów macicy
Najczęstszym objawem polipów macicy są plamienia międzymiesiączkowe, bardzo obfite i przedłużające się miesiączki, plamienie po współżyciu i problemy z zajściem w ciążę. Polipy nie wywołują natomiast objawów bólowych.
Diagnozowanie polipów macicy
Aby wykryć polipy macicy, wykonuje się badanie USG, jeśli zmiana zlokalizowana jest głębiej, lub badanie ginekologiczne, jeśli polip znajduje się płycej – na tarczy szyjki macicy, wchodząc do pochwy. Wówczas da się go wyczuć już w trakcie badania ze wziernikowaniem.
Leczenie polipów macicy
Leczenie polipów, w zależności od charakteru zmiany, może odbywać się kilkoma metodami. Jeśli polip znajduje się głębiej, w kanale szyjki macicy lub kanale jamy macicy najczęściej usuwa się go poprzez zabieg histeroskopowy. Jest to nowoczesna, a co najważniejsze – bardzo skuteczna metoda usuwania tego typu zmian. W trakcie trwającego niecałą godzinę zabiegu pacjentka poddawana jest krótkotrwałemu znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu. Przy pomocy histeroskopu specjalista jest w stanie bardzo precyzyjnie zlokalizować nawet najdrobniejsze zmiany patologiczne, obserwując je na monitorze. Zmiana jest następnie usuwana poprzez elektrokoagulację, po czym poddaje się ją badaniu histopatologicznemu. Badanie pozwala określić, czy nowotwór nie ma charakteru złośliwego.
Zmiany o niewielkiej średnicy, tj. do 10 mm usuwane są nawet w trakcie rutynowej wizyty. Polipy szyjki macicy odcina się pętlą fal radiowych. Zabieg wykonuje się szybko, a pacjentka nie odczuwa prawie żadnego dyskomfortu i od razu możliwy jest powrót do codziennej aktywności.